Obrazek przedstawia widok Frysztak i okolic z lotu ptaka, na pierwszym planie widoczny jest kosciół

Frysztak i okolice z lotu ptaka

fot. Tomasz Okoniewski

Aktualności

Nabór wniosków w Czarnorzecko-Strzyżowskiej Lokalnej Grupie Działania

W dniu 18 kwietnia 2025 r. Czarnorzecko – Strzyżowska LGD ogłosiła nabór wniosków nr  3/2025 (numer naboru w PUE ARIMR: 398488) w zakresie:

Przedsięwzięcia P.1.2: Rozwój przedsiębiorstw działających w branży turystycznej.

Termin składania wniosków: od 5 maja 2025 r. do 26 maja 2025 r.

Więcej szczegółów pod linkiem https://www.lgdleader.pl/index.php/nabory/aktualne-nabory/ogloszenie-o-naborze-nr-3-2025

oraz na stronie www.lgdleader.pl

 

Zainteresowane osoby zapraszamy do kontaktu z biurem Czarnorzecko-Strzyżowskiej LGD  (ul. Mostowa 2, 38 – 100 Strzyżów, tel. 17 2764 603).

Komunikat dotyczący przeglądów kominiarskich

Informujemy, że zgodnie z art. 62 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, właściciele oraz zarządcy budynków mają obowiązek co najmniej raz w roku przeprowadzać przegląd przewodów kominowych: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych.

Przegląd taki może wykonać wyłącznie uprawniony kominiarz, który po jego zakończeniu wystawia protokół w formie elektronicznej. Dokument ten stanowi jedyne prawnie uznawane potwierdzenie wykonania przeglądu i jest automatycznie przekazywany do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Weryfikacja uprawnień kominiarza

Na stronie zone.gunb.gov.pl/pl/sprawdz-osobe-uprawniona dostępna jest wyszukiwarka, która pozwala sprawdzić, czy dana osoba posiada wymagane przepisami prawa uprawnienia do wykonywania zawodu kominiarza.

Jak sprawdzić e-protokół?

Aby uzyskać dostęp do elektronicznego protokołu w systemie CEEB, należy zalogować się na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Dokument ten można pobrać w dowolnym momencie.

Webinarium „Przygotowanie do sezonu letniego”

Szanowni Mieszkańcy
Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje o organizowanym szkoleniu dla właścicieli i zarządców sezonowych obiektów hotelarskich, turystycznych i gastronomicznych oraz innych osób zainteresowanych tą tematyką.

Program szkolenia obejmował będzie następujące bloki tematyczne:

  • Co kontroluje sanepid? Nadzór nad obiektami użyteczności publicznej – przepisy.
  • Jakie wymagania powinna spełniać woda przeznaczona do spożycia przez ludzi. Ciepła woda użytkowa – co powinniśmy wiedzieć o Legionelli.
  • Bezpieczeństwo sanitarne w obiektach noclegowych całorocznych, sezonowych i rekreacyjnych, w piaskownicach, na pływalniach, kąpieliskach i miejscach okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli.
  • Bezpieczeństwo w blokach żywieniowych oraz higiena przygotowania i spożywania posiłków.

Szkolenie odbędzie się w formie bezpłatnego webinarium (Microsoft Teams) w dniu 25 kwietnia br. w godzinach od 12.00 do 14.00.

Więcej „Webinarium „Przygotowanie do sezonu letniego””

Transport na wybory

Wójt Gminy Frysztak informuje, że w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 18 maja 2025 r. wyborcy niepełnosprawni o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat mają prawo do bezpłatnego transportu z:

  1. miejsca zamieszkania, pod którym dany wyborca ujęty jest w spisie wyborców, albo miejsca podanego we wniosku o zmianę miejsca głosowania, do lokalu właściwego dla obwodu głosowania, w którego spisie wyborców ujęty jest ten wyborca;
  2. miejsca pobytu do najbliższego lokalu wyborczego w dniu głosowania, w przypadku, wyborcy posiadającego zaświadczenie o prawie do głosowania;
  3. lokalu wyborczego do miejsca, w którym dany wyborca rozpoczął podróż, zwanego dalej „transportem powrotnym”.

Wyborcy, którego stan zdrowia nie pozwala na samodzielną podróż, może towarzyszyć opiekun.

Zgłoszenia należy dokonać w jednej z poniższych form:

  1. Pisemnie
    • w Urzędzie Gminy Frysztak, ul. ks. Wojciecha Blajera 20, 38-130 Frysztak
  1. Ustnie, w tym telefonicznie
    • Sekretariat w Urzędzie Gminy Frysztak Tel. 17-27 77 110
  1. w formie elektronicznej
    • email: ug@frysztak.pl
    • ePUAP: /7jq3nk40a7/SkrytkaESP
    • adres e-doręczenia: AE:PL-16256-70223-BBRFT-17

najpóźniej w terminie do 5 maja 2025 r.

Więcej „Transport na wybory”

Ogłoszenie dla mieszkańców Gminy Frysztak

Drodzy mieszkańcy.

W dniu 18 kwietnia 2025 r (Wielki Piątek) Urząd Gminy Frysztak będzie czynny do godziny 13.00. Za utrudnienia przepraszamy.

Zgłoszenia kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych w wyborach Prezydenta RP będą przyjmowane do godziny 15.30.

Wsparcie dla Uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Strzyżowie

Szanowni Państwo,

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Strzyżowie zwracają się z prośbą o wsparcie projektów społecznych których są autorami. Wsparcia można udzielić poprzez odwiedzenie stron projektów.

Pierwszy projekt realizowany przez uczniów klasy 2 TR pt. „Sztuczna mAnIpulacja” w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Zwolnieni z Teorii. Tematem ich działań jest wpływ sztucznej inteligencji na nasze decyzje, informacje, które do nas trafiają, oraz sposób, w jaki postrzegamy świat. Więcej na temat projektu dowiecie się Państwo ze strony internetowej projektu:

https://sztucznamanipulacja.pl/ Link otwiera się w nowym oknie

Drugi projekt realizowany przez uczniów klasy 3 TR pt. „Netawaken” w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Zwolnieni z Teorii. Tematem ich działań jest edukacja w zakresie cyberbezpieczeństwa. Szczegóły na stronie projektu:

https://netawaken.adnex.pl/ Link otwiera się w nowym oknie

Więcej informacji: https://zs-strzyzow.itl.pl/index.php?html=notices&id=ec39b51f6d Link otwiera się w nowym oknie

Informacja o PRYSZCZYCY u zwierząt dla hodowców zwierząt parzystokopytnych z terenu województwa podkarpackiego

Pryszczyca jest wirusową, wysoce zaraźliwą chorobą, która występuje u zwierząt racicowych (bydło, świnie, owce i kozy).

Typowe objawy chorobowe:

  • gorączka, posmutnienie, utrata apetytu, brak przeżuwania u bydła, gwałtowny spadek mleczności;
  • na języku, na wargach i dziąsłach, śluzawicy u bydła oraz tarczy ryja świń występują pęcherze. Pojawiają się one również na skórze szpary międzyracicowej, a także na wymieniu; następnie występuje zwiększone pragnienie i nadmierne ślinienie (ślinotok);
  • dochodzi do pękania pęcherzy, które pozostawiają po sobie bolesne rany, owrzodzenia;
  • zwierzęta stąpają niepewnie, kuleją, czasami może dojść do utraty „zzucia” puszki rogowej racicy,
  • cielęta i prosięta, karmione mlekiem krów chorych na pryszczycę, padają często z objawami biegunki i ogólnego „cieńczenia,
  • u dorosłych sztuk także dochodzi do padnięć. Choroba trwa od 1 do 3 tygodni.

Zalecenia: Należy kupować zwierzęta parzystokopytne wyłącznie ze znanego źródła, w dobrej kondycji i zdrowe.

W razie zauważenia wymienionych objawów choroby należy natychmiast zawiadomić właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii lub lekarza weterynarii leczącego zwierzęta w gospodarstwie. Do czasu jego przybycia zwierzęta chore należy zatrzymać w oborze, nie wpuszczać obcych osób do gospodarstwa, zamknąć i odizolować wszystkie zwierzęta przebywające w gospodarstwie, a ponadto unikać opuszczania gospodarstwa przez domowników.

Dane kontaktowe w tym numery telefonów do powiatowych inspektoratów weterynarii województwa podkarpackiego w załączonym wykazie. W nagłych przypadkach należy dzwonić na numer alarmowy 112.

Komunikat dotyczący załatwiania spraw podatkowych

Drodzy mieszkańcy.

Z uwagi na trwające prace związane z aktualizacją podstaw opodatkowania w celu prawidłowego naliczenia podatków lokalnych, od  9.04.2025 r  zostają wprowadzone zmiany w obsłudze interesantów na stanowiskach ds. podatków w Referacie  Budżetu i Finansów w Urzędzie Gminy Frysztak – pok. 25.

W środy nie będzie prowadzona na ww. stanowiskach obsługa interesantów.

Przyjmowanie interesantów będzie odbywać się w pozostałe dni tygodnia bez zmian tj. w godzinach od 7.30 do 15.30.

Za utrudnienia przepraszamy.

Komunikat Podkarpackiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii o planowanej wiosennej akcji doustnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii Informuje o planowanej w dniach 3 kwietnia – 13 kwietnia 2025 r. wiosennej akcji doustnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Prowadzone szczepienie obejmuje w całości teren województwa podkarpackiego. Uodparnianie lisów prowadzone będzie poprzez zrzuty z samolotów szczepionki doustnej (z wyłączeniem terenów zurbanizowanych i akwenów wodnych) oraz wykładanie ręczne (wokół osiedli ludzkich). Program uodparniania lisów polega na wieloletnim, cyklicznym (wiosna – jesień) wkładaniu szczepionki.

Więcej „Komunikat Podkarpackiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii o planowanej wiosennej akcji doustnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.”

Do góry