Szlaki turystyczne

Przez teren gminy Frysztak przebiega kilka szlaków turystycznych, zarówno pieszych jak i rowerowych. W większości są one łatwe do pokonania tak więc nawet dla mniej wprawnych amatorów turystyki nie powinny sprawić większych trudności, a na pewno dostarczą wiele miłych przeżyć i pozwolą poznać uroki okolic Frysztaka.

Szlak niebieski: Dębica – Wiśniowa – Czarnorzeki

Na teren gminy wchodzi nad miejscowością Huta Gogołowska od strony Pogwizdowa (część Brzezin). Pnie się grzbietem Pasma Klonowej Góry (Klonowa Góra, Bardo – najwyższy szczyt gminy 534 m n.p.m.). W kierunku północnym w prześwitach ukazuje się panorama Pogórza Strzyżowskiego – łagodne grzbiety wylesione i zajęte przez uprawy rolne oraz zabudowania w systemie wielodrożnicowym. Na Bardzie od strony północnej widoczne są pozostałości II wojny Światowej – bunkry zasypane liśćmi i gałęziami. Z Barda szlak schodzi stromym zboczem ku przełęczy (obniżeniu). Znajdują się tutaj tereny podmokłe przez cały rok. Kilkadziesiąt metrów od szlaku przy leśnej drodze usytuowany jest nagrobek upamiętniający mierć myśliwego z Kożuchowa – zginął postrzelony podczas polowania. Po przejściu strumyka szlak pnie się ku grzbietowi Chełmu – tu możemy podziwiać: kapliczkę (wzniesiona w miejscu osnutym legendami), wyrobisko po kamieniołomie oraz obejrzeć ponownie panoramę Pogórza.
Od kamieniołomu schodzi się do drogi Stępina – Jaszczurowa, skąd wspina się na grzbiet między Pstrągówką a Cieszyną. Wędrując nim można podziwiać widoki na Pasmo Jazowej, Pasmo Klonowej, Sośnice, Bramę Frysztacką i Kotlinę Strzyżowską aż po wzniesienia Pogórza Dynowskiego zamykające horyzont na wschodzie. Po przebyciu grzbietu szlak dochodzi do drogi Babica – Warzyce i przez około 500 m towarzyszy jej. Następnie skręca w prawo, prowadzi wzdłuż potoku do kładki na Wisłoku. Od kładki prowadzi początkowo równiną, następnie wspina się na grzbiet Pasma Jazowej, skąd rozciąga się panorama na Frysztak, Kotlinę Frysztacką oraz wsie w niej położone.

Szlak żółty: Kołaczyce – Czudec

Rozpoczyna się na Dziale nad Gogołowem, skąd roztacza się panorama na rzeźbę ratuszową naszej gminy i obszarów graniczących (Pasmo Jazowej ku wschodowi, Pasmo Brzanki ku zachodowi). Z grzbietu schodzi miedzą, następnie szeroką drogą ku zabudowaniom kościelnym parafii Gogołów. Znajdują się tu dwa kościoły, pierwszy z XVII w. pod wezwaniem św. Katarzyny i drugi z końca lat 80 – tych XX w. pod wezwaniem Matki Bożej Śnieżnej.
Od zabudowań kościelnych szlak wiedzie ku cmentarzowi, na którym na uwagę zasługuje kaplica cmentarna służąca celom grzebalnym właścicieli Gogołowa z epitafiami, inskrypcjami oraz grób Ignacego Skarbka Kruszewskiego (bohatera Polski i Belgii). Od cmentarza szlak wiedzie drogą będącą zarazem działem wodnym Wisłoki i Wisłoka (dopływ Sanu), ku grzbietowi Kamienica (451m). Z niego również piękne widoki na układ dolin i wzniesień, zabudowę i połacie lasów. Drogą polną wzdłuż lasu mieszanego schodzimy w Kociążki (przysiółek Gogołowa) i przekraczamy prawy dopływ Wisłoki – Gogołówkę. Szlak wiedzie na kolejny grzbiet zwany Łazami – stąd widok na położoną w kotlinie Hutę Gogołowską o rzadkiej zabudowie z nowym budynkiem kaplicy, szkoły i domu wiejskiego.
Trasa wędrówki prowadzi przez część wsi zwaną Olszyny i Podlas, wchodzi w las bukowy pokrywający Bardo. Dalej biegnie jak szlak niebieski, z tym że omija Chełm, na który warto zboczyć, gdyż przy zejściu znów się łączą.

Szlak zielony: Frysztak – Bardo

Początek przy stacji PKP Frysztak i przystanku PKS. Od tego miejsca ku drodze Babica – Warzyce, wzdłuż niej 300 m, potem skręcamy w prawo idąc ku zabudowaniom GOSiR (hotel, stadion, basen). Kierujemy się asfaltową uliczką, przechodzimy drogę główną i wspinamy się bystrymi schodkami ku zabudowaniom Frysztaka. Wychodzimy na plac św. Floriana (figurka okolona żelaznym płotkiem) w otoczeniu niewysokiej zabudowy historycznej i współczesnej. Następnie idziemy wzdłuż ulicy ku kościołowi z okresu międzywojennego (ciekawe witraże i wnętrze). Od kościoła ulicą przy której wznosi się budynek plebani, biblioteki, urzędu gminy. Po lewej stronie cmentarz z ciekawymi nagrobkami kryjącymi osoby zasłużone dla okolicy.
Po zejściu ku potokowi kierujemy się asfaltową dróżką w lewo, wchodzimy na grzbiet nad Pułankami i Glinikiem Średnim – piękne panoramy. Wchodzimy w leśną drogę wiodącą ku Stępinie. W trakcie leśnej wędrówki czas na rozkoszowanie się zdrowym powietrzem, bogatą florą, niekiedy również fauną. Z lasu szlak wychodzi ku drodze Cieszyna – Brzostek, płynie wzdłuż niej Stępinka – dopływ Wisłoka. Po kilometrze wędrówki skręcamy w lewo i udajemy się do wyrobiska kamieniołomu – widać układ piaskowca iłów (flisz karpacki). Znad wyrobiska widok na dolinę Stępinki i zabudowania wsi Stępiny i Cieszyny aż po Pasmo Jazowej. Wchodząc w las leśnymi drogami i na przełaj zmierzamy na szczyt Kamiennej Góry (478 m). Schodzimy z wierzchołka ku obniżeniu między nią a Bardem – widok na Liwocz w Paśmie Brzanki. Leśną droga prowadzącą łagodnie wchodzimy na szczyt Barda. Droga powrotna może prowadzić szlakiem żółtym lub niebieskim, można też wybrać powrót drogami leśnymi.

Trasa turystyczna: Stępina – góra Chełm

Trasa rozpoczyna się przy budynku Szkoły Podstawowej w Stępinie. Podążamy polną drogą w kierunku północnym, ku widocznemu z dala szczytowi. Polami, a następnie leśną dróżką docieramy do zabytkowej kapliczki na górze Chełm. Od kapliczki przez Chytrówkę schodzimy do wsi Stępina. Po drodze mijamy położoną w malowniczym miejscu szkołę w Chytrówce, w której można przenocować w warunkach turystycznych.

Trasa dla rowerzystów: Frysztak, Pułanki, Cieszyna, Stępina, Huta Gogołowska, Gogołów, Glinik Górny, Glinik Dolny, Frysztak – oznaczona kolorem czerwonym
Długość trasy (od skrzyżowania w Cieszynie do centrum Frysztaka) około 22 km (22300m wskazania licznika rowerowego). Czas przejazdu około 4 godzin.

Mapka przejazdu

Wycieczkę możemy rozpocząć przy Kościele we Frysztaku. Kierujemy się drogą w kierunku północnym. Po lewej stronie mijamy cmentarz parafialny z ciekawymi nagrobkami. Po drugiej stronie cmentarza znajduje się zabytkowy budynek biblioteki publicznej. Docieramy do drogi Krosno – Rzeszów i wyruszamy w kierunku Rzeszowa, mijając po drodze słynną Bramę Frysztacką, za którą po lewej stronie znajdują się wyrobiska po kamieniołomie w Cieszynie. Jadąc dalej wjeżdżamy na niewielkie wzniesienie, na którym usytuowana jest zabytkowa kapliczka. W tej miejscowości skręcamy w lewo i po przejechaniu nieco ponad 3,5km. docieramy do początku trasy. Opuszczając drogę wojewódzką, udajemy się w stronę Stępiny. Znajdujemy się w malowniczej dolinie rzeki Stępinki, w wodach której można złowić pstrąga czy też raka. Jadąc dalej w kierunku miejscowości Huta Gogołowska, mamy możliwość obejrzeć w Stępinie pozostałe po II wojnie Światowej: potężny żelbetonowy tunel oraz bunkry obronne. Po prawej stronie drogi ukazuje się piękna panorama góry Chełm. Przejeżdżamy obok Kościoła pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbego i koło Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Stępinie. Kilkaset metrów dalej (4800 m od początku trasy w Cieszynie) – kiedy droga asfaltowa skręca w lewo pod kątem 90 stopni – kierujemy się drogą żwirową prosto. Mijamy Domek Myśliwski „Szarak” (5200m) i wjeżdżamy na teren rezerwatu przyrody „Góra Chełm”. Droga wiedzie nas przez zbiorowiska leśne w stronę miejscowości Huta Gogołowska. Po przejechaniu nieco ponad 2 km. (7380m) wyjeżdżamy z lasu. Teraz już drogą asfaltową dojeżdżamy do drogi powiatowej Cieszyna – Kamienica (8400m). Tu skręcamy w lewo, a po przebyciu niespełna 2 kilometrów (10200m) skręcamy w prawo i kierujemy się pod górę. Udajemy się drogą asfaltową przez las do Glinika Górnego (11500m). Droga biegnie malowniczym wzniesieniem Kamieniec, skąd rozciągają się wspaniałe widoki w kierunku Frysztaka i Kleci. Kierując się cały czas drogą asfaltową, zjeżdżamy w dół do drogi Frysztak – Klecie (13250m). Tu skręcamy w prawo. Po lewej stronie mijamy zabytkowy Kościółek pw. św. Katarzyny z XVII w w Gogołowie. Za kościółkiem skręcamy w lewo (13450m) i wspinamy się na wzniesienie zwane „Dziołem”. Jest to doskonały punkt widokowy na Czarnorzecko – Strzyżowski Park Krajobrazowy. Na wzniesieniu, koło drewnianego krzyża (14900m) skręcamy w lewo i kierujemy się poprzez „Bardacie” w stronę Glinika Dolnego. Po przejechaniu prawie 17 km. (16900m) od początku trasy skręcamy w lewo, a po kilkuset metrach (17500m) w prawo. Dalej kierujemy się drogą przez Glinik Dolny do Frysztaka.

Trasa dla rowerzystów: Twierdza, Glinik Dolny, Lubla, Widacz, Twierdza – oznaczona kolorem fioletowym.
Długość trasy (od GOK-u do GOK-u) około 17,5 km (17400 m wskazania licznika rowerowego). Czas przejazdu około 2,5 godziny (oczywiście zależy od indywidualnego tempa jazdy).

Mapka przejazdu

Trasa położona w otulinie Czarnorzecko – Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego. Biegnie malowniczymi dolinami i wzgórzami, z których rozciągają się przepiękne panoramy. Przejazd możemy rozpocząć od GOK-u w Twierdzy. Stąd po przejechaniu około 80 m, skręcamy w prawo i kierujemy się drogą biegnącą na Glinik Dolny obok cegielni, przejeżdżamy prosto koło przydrożnej kapliczki (zostawiając ją po lewej stronie). Po przejechaniu około 2,4 km (2242m) droga rozwidla się. Nie skręcamy jednak w lewo do Lubli, ale jedziemy prosto, kierując się w stronę lasu. Droga asfaltowa przechodzi w drogę żwirową. Wjeżdżamy w las (3680m) i leśnym duktem jedziemy prosto jeszcze około 1 km. Skręcamy w lewo (4670m od startu) i na następnym rozwidleniu leśnych dróżek ponownie w lewo (4930m) kierujemy się na południe. Po przejechaniu ponad 5 km, (5300m) przy wyjeździe z lasu mijamy po lewej stronie starą drewnianą kapliczkę (warto zajrzeć). Dalej dojeżdżamy do drogi żwirowej (5470m), skręcamy w lewo i dojeżdżamy do przysiółka „Bukowy Las” w Lubli. Po przejechaniu około 6 km od startu (6040m) skręcamy ponownie w lewo i podążamy drogą żwirową do centrum wsi. Dojeżdżamy do drogi Lubla – Sieklówka (7970m) i skręcamy w lewo do drogi wojewódzkiej, biegnącej do Jasła. Dojeżdżając do niej (8300m), skręcamy w prawo w stronę Jasła, a za 100m (8400m) w lewo w stronę kościółka z XV w (8600m). Następnie dróżką poniżej kościoła (równoległą do drogi wojewódzkiej) kierujemy się na wschód. Po przejechaniu kilkuset metrów skręcamy w prawo (9200m). Droga prowadzi nas do przysiółka Lubli zwanego „Sośnina”. Po wdrapaniu się na wzniesienie skręcamy w lewo (10440m) i kierujemy się polnymi dróżkami w stronę Widacza. Po lewej stronie mijamy dwie kapliczki obok siebie – starą i nową (12160m). Po dojechaniu do utwardzonej drogi żwirowej (12710m) kierujemy się na północ, skręcając w lewo. Następnie dojeżdżamy do drogi asfaltowej, jedziemy przez centrum wsi i zjeżdżamy w dół do drogi wojewódzkiej (15700m). Drogą wojewódzką, a następnie skręcając koło kapliczki w Twierdzy drogą powiatową możemy wrócić do miejsca, z którego wyruszyliśmy.

Trasa dla rowerzystów: Kobyle, Jazowa, Kobyle – oznaczona kolorem brązowym.
Długość trasy (początek i koniec trasy na moście w Kobylu) około 12 km (11680 m wskazania licznika rowerowego). Czas przejazdu około 2 godzin (oczywiście zależy od indywidualnego tempa jazdy).

Mapka przejazdu

Najkrótsza trasa. Bardzo piękna. W całości biegnie po terenie Czarnorzecko – Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego. Jako charakterystyczny punkt początku naszej wyprawy możemy obrać most na rzece Wisłok. Za mostem kierujemy się w prawo. Przejeżdżamy koło zabytkowego dworku w Kobylu, skręcamy w lewo i wspinamy się na pasmo Jazowej. Po drodze podziwiamy przepiękne panoramy (od północy: „Brama Frysztacka”, Pułanki, Frysztak, Twierdza). Z najwyższych miejsc, przy dobrej pogodzie, można zobaczyć także Tatry. Po przejechaniu prawie 2 km (1950m) skręcamy w prawo i wjeżdżamy w las. Leśną droga jedziemy prawie 1,5 km. Przy trasie, po lewej stronie, mijamy kapliczkę murowaną (3110m). Po dotarciu do drogi Łęki Strzyżowskie – Kozłówek (3460m od początku trasy) skręcamy w lewo i podążamy tą drogą około 1,8 km (5320m od początku trasy). W miejscu, gdzie droga skręca ostro w prawo, kierujemy się w lewo (razem z niebieskim szlakiem pieszym). W tym miejscu ustawiona jest tablica informacyjna rezerwatu „Herby”. Na jego terenie podziwiać możemy olbrzymie głazy, (pierwszy na 5787m) rumowiska i progi skalne. Podążając za niebieskim szlakiem pieszym, zjeżdżamy do Jazowej, gdzie dojeżdżamy do drogi z Jazowej do Kobyla (7990m od początku trasy). Skręcamy w lewo i malowniczo położoną drogą asfaltową wracamy do Kobyla. Przejeżdżamy przez „Bramę Frysztacką” i jadąc cały czas tą drogą dojedziemy do mostu, skąd wyruszyliśmy (11680m od początku trasy). Po prawej stronie mamy rzekę „Wisłok” i panoramę wzgórza frysztackiego z charakterystyczną sylwetką kościoła.