Jesteś tutaj:

Miesiąc: styczeń 2023

Wyższa stawka dopłaty do paliwa rolniczego w 2023 roku

Szanowni Mieszkańcy

Od 2023r. producenci rolni ubiegający się o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej, otrzymają większy zwrot podatku. Stawka zwrotu podatku akcyzowego wynosić będzie 1,20zł na 1 litr oleju napędowego. Poprzednia wysokość dopłaty do paliwa rolniczego wynosiła 1,00zł na 1 litr.

Więcej „Wyższa stawka dopłaty do paliwa rolniczego w 2023 roku”

Szkolenie dla rolników – „Nowe odmiany w uprawie warzyw gruntowych”

Szanowni Mieszkańcy

W dniu 23-02-2023 o godzinie 10:00 w Gminnym Ośrodku Kultury we Frysztaku, organizowane jest szkolenie pt. „Nowe odmiany w uprawie warzyw gruntowych”. Zakres tematyczny szkolenia:

  • zasady zmianowania, uprawa gleby, nawożenie oraz pielęgnacja warzyw
    w czasie wegetacji
  • materiał siewny
  • prezentacja gatunków i nowych odmian warzyw z uwzględnieniem terminu siewu lub sadzenia, istotne problemy w uprawie, terminu zbioru
  • gospodarcze znaczenie i wartości odżywcze warzyw

Zapisy na szkolenie przyjmuje Pani Paulina Banaś tel. 723 977 486 do dnia 17-02-2023

Więcej „Szkolenie dla rolników – „Nowe odmiany w uprawie warzyw gruntowych””

Szkolenia dla rolników – „Obowiązki rolnika w świetle ustawy prawo wodne”

Szanowni Mieszkańcy

W dniu 02-03-2023 o godzinie 9:00 w Urzędzie Gminy Frysztak, organizowane jest szkolenie pt. „Obowiązki rolnika w świetle ustawy prawo wodne”. Zakres tematyczny szkolenia.

  • Ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne – jej znaczenie dla rolnictwa. Korzystanie z wód, usługi wodne, własność wód oraz obowiązki ich właścicieli. Zasady wykonywania i utrzymywania urządzeń melioracji wodnych oraz funkcjonowania spółek wodnych i związków wałowych. Zgody wodnoprawne dla rolnictwa.
  • Zarządzanie wodami, w tym zarządzanie ryzykiem powodziowym oraz przeciwdziałanie skutkom suszy. Zasady ochrony wód, w tym rolnicze wykorzystanie ścieków oraz zakaz gromadzenia odchodów zwierzęcych na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią. Kontrola gospodarowania wodami. Instrumenty ekonomiczne
    w gospodarowaniu wodami – system opłat.
  • Zabiegi agrotechniczne oraz zabiegi kształtowania krajobrazu sprzyjające zatrzymywaniu wody a tym samym przeciwdziałające skutkom suszy.
  • Ochrona wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych: Działania obowiązkowe – Program działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu, w tym:
    • sposoby i warunki rolniczego wykorzystania nawozów azotowych,
    • terminy, w których dozwolone jest rolnicze wykorzystanie nawozów,
    • warunki przechowywania odchodów zwierzęcych, w tym powierzchnie i pojemności urządzeń do ich przechowywania,
    • zasady planowania prawidłowego nawożenia azotem,
    • dokumentowanie,
    • kontrola i opłaty,
    • finansowanie przedsięwzięć mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych. Działania dobrowolne – zbiór zasad dobrej praktyki rolniczej.

Więcej „Szkolenia dla rolników – „Obowiązki rolnika w świetle ustawy prawo wodne””

Informacja Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego

Szanowni mieszkańcy

Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego informuje o obowiązku odśnieżania dachów, balkonów i usuwaniu nawisów lodowych oraz sopli. Sezon jesienno-zimowy, to okres występowania niekorzystnych warunków atmosferycznych, które mogą spowodować uszkodzenie obiektu budowlanego lub sprowadzić zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska. Zgodnie z art. 61 pkt 2 ustawy − Prawo budowlane, właściciele i zarządcy zobowiązani są do zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu budowlanego.

Źródło: https://www.gunb.gov.pl/aktualnosc/komunikat-glownego-inspektora-nadzoru-budowlanego-do-wlascicieli-i-zarzadcow-obiektow-3

Webinarium CEDUR dla seniorów pt. „Cyberbezpieczeństwo w kontekście zagrożeń występujących w Internecie, w szczególności oszustw na urządzeniach mobilnych”.

Więcej o: Webinarium CEDUR dla seniorów pt. „Cyberbezpieczeństwo w kontekście zagrożeń występujących w Internecie, w szczególności oszustw na urządzeniach mobilnych”.

Szanowni Mieszkańcy

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zaprasza na webinarium CEDUR dla seniorów pt. „Cyberbezpieczeństwo w kontekście zagrożeń występujących w Internecie w szczególności oszustw na urządzeniach mobilnych”.

Seminarium online (webinarium) organizowane jest w ramach projektów: Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku – CEDUR oraz Centrum Edukacji dla Bezpieczeństwa Rynku Finansowego – CEBRF, we współpracy z Komendą Główną Policji.

Webinarium przeznaczonej jest dla seniorów aby zwiększyć świadomość i uwrażliwić tę grupę społeczną na zagrożenia występujące w Internecie.

Spotkanie online odbędzie się 20 stycznia 2023 roku  w godzinach 17:00 – 18:00. Logowanie uczestników na webinarium rozpocznie się od 16:45.

Zgłoszenia będą przyjmowane za pośrednictwem elektronicznego formularza zgłoszeniowego dostępnego po linkiem: https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/edukacja_cedur/formularze?articleId=80762&p_id=18.

Więcej „Webinarium CEDUR dla seniorów pt. „Cyberbezpieczeństwo w kontekście zagrożeń występujących w Internecie, w szczególności oszustw na urządzeniach mobilnych”.”

OPŁATY ZA ODPADY KOMUNALNE W 2023R.

Szanowni Mieszkańcy

Wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od 01.01.2023r. nie uległa zmianie, wynosi jak w roku ubiegłym 20,00 zł od osoby miesięcznie. Stawka zwolnienia tzw. ulga za posiadanie kompostownika i kompostowania w nim bioodpadów stanowiących odpady komunalne również pozostaje bez zmian, wynosi 1,00 zł od osoby miesięcznie.

Do góry