BANKOWCY DLA EDUKACJI Cyfrowy portfel

Powiększ obrazObraz przedsawia napis w kolorze niebieskim Bankowcy dla Edukacji oraz napis w kolorze szarym Program sektorowy na obrysie okęgu

Polacy pokochali bankowość mobilną. Aktywnych użytkowników aplikacji bankowych na smartfonach jest aż 9 milionów. Wygląda na to, że nasze serce ma też szansę podbić kolejny innowacyjny pomysł – cyfrowy portfel.

Cyfrowy portfel pozwala na przechowywanie w telefonie danych wszystkich kart: debetowych kredytowych lub prepaid. Aplikacja przechowuje też inne dane np. adres użytkownika co przyśpiesza i ułatwia zakupy w sklepach internetowych. Dzięki wykorzystaniu elektronicznego portfela można mieć wszystkie kart „pod ręką” bez konieczności wielokrotnego przepisywania z nich numerów przy transakcji. Usługodawcy prześcigają się w przygotowywaniu zniżek, które otrzymujemy przy płatności z wykorzystaniem elektronicznej portmonetki. Jakie portfele mamy do wyboru?

Apple Pay

Dla wszystkich miłośników „nadgryzionego jabłka” data 19 czerwca 2018 r. była przełomowa. Co prawda nie była to data premiery nowego iPhona, ale od tego czasu użytkownicy tych telefonów mogą używać usług Apple Pay w Polsce pozwalającej na użycie telefonu lub elektronicznego zegarka zamiast karty płatniczej. Wystarczy zbliżyć urządzenie do terminalu, by zrealizować płatność za zakupy lub usługi. Przed zbliżeniem iPhone’a trzeba jednak wcześniej autoryzować płatność, a to ze względu na bezpieczeństwo. W zależności od modelu należy przycisnąć odpowiedni przycisk i gotowe! Można oczywiście dodać kilka kart i w łatwy sposób wybierać którą akurat chcemy zapłacić, istnieje też możliwość wybrania karty domyślnej.

Google Pay

Google Pay jest cyfrowym portfelem dla wszystkich posiadających oprogramowanie Android na swoim telefonie. Do użycia e-portfela konieczne jest połączenie z Internetem, to dotyczy wszystkich tego typu dostępnych na rynku usług. Używając telefonu można wypłacić też gotówkę z bankomatu – wystarczy zbliżyć go tam gdzie zawsze przykładaliśmy kartę.

Masterpass

Masterpass pozwala na rejestrację kart Mastercard, Maestro i Visa. Stanowi globalną platformę, dzięki czemu w każdym sklepie oznaczonym ich logotypem można zapłacić portfelem elektronicznym bez konieczności sięgania po kartę i wprowadzania jej danych. Bez względu na to czy jesteśmy w podroży, w pracy czy na wakacjach możemy kupować online z wykorzystaniem zapisanych danych. Warto śledzić ich promocje – fani kina mogą obejrzeć najnowsze produkcje w wybranych multipleksach już za 10 zł!

Visa Checkout

To e-wallet z którego Polska mogła korzystać jako pierwszy kraj w Europie. To analogiczna usługa do Masterpass. Można z niej korzystać podczas zakupów dokonywanych za pośrednictwem komputera stacjonarnego, laptopa, tabletu czy smartfona. Warto wspomnieć, że portfele elektroniczne są bardzo bezpieczne. W przypadku jakichkolwiek kłopotów z zakupem (problemy z dostawą, niezgodność towaru z zamówieniem), środki można odzyskać dzięki usłudze chargeback.

To tylko kilka z dostępnych na rynku cyfrowych portfeli. Jeżeli często dokonujemy zakupów w sklepach internetowych korzystanie z nich może okazać się znacznie efektywniejsze niż opłacanie zakupów kartą lub przelewem. Należy pamiętać jednak, że przenosząc kartę płatniczą do telefonu powinniśmy zadbać o jego bezpieczeństwo. Jak? Ustawić kod dostępu, zainstalować antywirus i nie oddawać telefonu w niepowołane ręce. Wówczas możemy cieszyć się wygodnymi zakupami bez sięgania do kieszeni po portfel.

Program sektorowy „Bankowcy dla Edukacji” to jeden z największych programów edukacji finansowej w Europie. Jest on realizowany od 2016 r. z inicjatywy Związku Banków Polskich przez Warszawski Instytut Bankowości. Jego celem jest edukowanie uczniów, studentów i seniorów w zakresie podstaw praktycznej wiedzy dotyczącej ekonomii, finansów, bankowości, przedsiębiorczości, cyberbezpieczeństwa i obrotu bezgotówkowego.

Zapraszamy na stronę www.bde.wib.org.pl